Profesyonel web yazılım

Merhaba bu paylaşımımızda profesyonel web programlama hizmeti almak isteyen firma veya şahıslar için dikkatli olması gereken birçok durumu açıkladım.

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken neye dikkat etmeliyim?

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti uzman, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web yazılım yapısı gereği yıllarca hizmet etmesi için yazılır. Eğer programlama gerçekleşirken geleceğe dönük kodlama yapılmazsa belirli bir süreden sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tür kodlamalarda yazılımı yapan kişiye muhtaç kalırsınız çünkü standartlar gözardı adilir, standarların gözardı edildiği bir programı farklı web yazılımcısı düzenlemekte zorluk çeker, ya düzenleyemez yada uğraşmak istemez yada daha kötüsü geliştirmek için fahiş rakam ister.
  • Kısır yazılım veya geliştirilebilir kodlama tercihi yapmalısınız. Geliştirilebilir yazılım, standartların benimsendiği, takım çalışması esnasında veya başka programcıların kodu ele aldığı zaman sorun yaşamadan geliştirebileceği yazılımlardır. Siz programı yapan ajansla ilişiğinizi kesseniz bile başka uzman web programcı tarafından gelişmesi devam ettirilebilir. Bunun önemi çok büyüktür. Çünkü belirli zamanlarda yeni özellikler, güvenlik önlemleri, hızı arttırma düzeltmeleri vb. özellikler yayınlanmaktadır. Geliştirilemez bir web yazılımı sadece kodlayıcısının geliştirebileceği, başka web yazılımcının düzenlemek istediği zaman hatalar yaşayacağı web yazılım tipleridir.
  • Web program maliyeti yüksek bir hizmet tipidir. Bu hizmeti alırken ne aşırı ücrete nede çok düşük ücretlere itibar etmeyin. Örnek verirsek üç kurumdan teklif aldınız birisi 3.000 tl dedi, birisi 6.000 tl dedi, bir tanesi 1.500 tl teklif sundu buradan analmalıyızki bu programın ücreti ortalama 3.000-6.000 tl civarındadır. Bundan yukarı veya alçak fiyatlar %10 değişkenlik gösterebilir. Daha düşük yada fazla fiyatlara itibar etmeyin.
  • Arzu ettiklerinizi güzel bir tarzda açıklayın. Web program yaptırırken ne arzuladığınızı muhakkak bilmeniz lazımdır. Arzu ettiklerinizi iyi bir biçimde aktardıktan sonra notlar tutulacak ve fiyat teklifleri sunulacaktır. Fiyat teklifi oluşturulurken aktardığınız özelliklere dikkat edilerek bir fiyatlandırma yapılacaktır. Fiyatlandırma oluşturulurken sizin değersiz gördüğünüz veya söylemeye gerek yok diye düşündüğünüz şeyler ücrete dahil edilmez. Sözleşme tamamlandığında artık o özellikleri istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye kalır veya yapılmadan proje bitirilir. Örneğin başıma gelen bir olaydan bahsedeyim bir web program için anlaşma yaptık. İstenen bir veri kayıt yazılımıydı, istendiği gibi programlanmaya başlandı %80’lik bölümünü bitirdim. Test için firmaya gittiğimizde şöyle bir sorunla karşılaştım. Meğerse bu veriler devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından sorgulanması gerekiyormuş, inceledim sitenin apisi yoktu. Proje iptal oldu. Sizde böyle bir durumda ön ödemenizi kaybetmiş olursunuz.
  • Muhakkak sözleşme yapın. İş dünyasında kişiler yada şirketler sözleşmesiz adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi içeren bir sözleşme yaptırın. Yapılacak işleri, varsa örnek web siteleri içinde bulunduran kapsamlı bir sözleşmeyi mutlaka yapmalısınız.

Profesyonel web yazılım hizmeti alanların yaptıkları en büyük hatalar nelerdir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web programlama şirketleriyle çalışmamaları yer alır. Firmaların şikayet edilebileceği binlerce kuruluş olmasına rağmen, bağımsız kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlamakta bile zorluk çekerler.
  • Fiyatına kapılma. Birkaç ajans ile görüşüldükten sonra hepsi yüksek deyip, gidip en ucuzuna yaptırayım mantığı yürütülür. Bu tabiki bir seçenek ama şöyle bir kafa yoralım ucuzlukmu, kalitemi. Ucuza yaptıracağınız bir web yazılım sizi nasıl ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web yazılımhttps://dogruwebtasarim.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s